„Jak nie my to kto? Rodzinne Niedziele Artystyczne” to twórcze warsztaty, które realizowane były w Grójeckim Ośrodku Kultury przez Fundację Stacja Relacja. Efektem są prace malarskie, fotografie oraz instalacje, które zaprezentowano na interdyscyplinarnej wystawie w dniu 30 października 2022 r.

Głównym założeniem projektu jest możliwość spędzenia wolnego czasu z rodziną w ciekawy i kreatywny sposób. Na warsztatach rodziny z Grójca i okolic mogły zrobić coś razem i dzięki temu wzmocnić więzi. Rodzinne Niedziele Artystyczne spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem i zgromadziły blisko 70 osób, które wzięły udział w pięciu spotkaniach: warsztatach czerpania papieru, sztuki ebru, w sesji zdjęciowej w Ogródku Jordanowskim, zabawie w teatr cieni oraz warsztatach tworzenia ekoinstalacji.

Warsztaty czerpania papieru
Podczas zajęć uczestnicy poznali metodę czerpania papieru oraz jego historię. Mało kto wie, że papier czerpany  istnieje od tak dawna - wynaleziono go w Chinach w 105 r. Przetrwał setki lat, choć obecnie ma on przede wszystkim walor artystyczny. Dzieci i rodzice mogli samodzielnie wykonać swoją kartkę papieru, a na niej ułożyć w wybrany przez siebie sposób kompozycję z suszonych kwiatów, wzorów z serwetek oraz innych elementów ozdobnych. Dzięki zaangażowaniu całych rodzin m.in. podczas pracy przy sicie czerpalniczym oraz przy prasowaniu masy papierowej powstały wyjątkowe i niepowtarzalne prace, które z pewnością będą wspaniałą pamiątką.

Rodzinna sesja zdjęciowa
Pod koniec wakacji, w ciepłą sierpniową niedzielę Ogródek Jordanowski w Grójcu zamienił się w wyjątkowy plener fotograficzny. Rodziny, które przybyły na plac zabaw, miały możliwość zapozować do zdjęć. Sesję zdjęciową wykonała pasjonatka fotografii, pedagożka - Beata Krzewicka. Oprócz zrobienia sobie fajnego zdjęcia do rodzinnego albumu można było ciekawie spędzić czas przy stoisku z ogromnymi bańkami mydlanymi. Dla uczestników spotkania przygotowane zostały także animacje, zabawy z kolorową chustą oraz konkurencje sprawnościowe.

Warsztaty sztuki ebru
To były kolejne ciekawe warsztaty artystyczne dla rodzin z dziećmi. Uczestnikom została zaprezentowana turecka technika malowania i ozdabiania przedmiotów - ebru, zwaną też marmurkowaniem. Efekt często przypominający wzór marmuru został uzyskany dzięki specjalnie do tego przeznaczonym farbom rozlewanym na tafli wody. Każdy z uczestników odbił stworzony przez siebie wzór na zakładce oraz kartkach papieru. Powstałe w ten sposób prace są unikalne i niepowtarzalne.

Zabawa w teatr ceni
Warsztaty odbyły się na scenie Sali Widowiskowej Grójeckiego Ośrodka Kultury, a więc dzieci miały okazję poznać wszystko to, co znajduje się na niej i za nią, m.in. do czego służą poszczególne kurtyny i jak wygląda zaplecze teatralne oraz inne ciekawe zakamarki, których zwykły widz nie zobaczy z fotela. Motywem przewodnim warsztatów był wspólny czas spędzany w rodzinie. Powstałe z papieru przeróżne kształty, wsuwane pomiędzy źródło światła a ekran, posłużyły do opowiedzenia historii na temat ulubionych czynności wykonywanych w czasie wolnym. Po teatrze cieni każda rodzina stworzyła na brystolu wielobarwną pizzę, której cząstki zostały wypełnione przez dzieci i rodziców ulubionymi formami aktywności.

Ekoinstalacje
Uczestnicy oddali się kreatywnej zabawie podczas łączenia różnych elementów materiałów przeznaczonych do recyklingu tworząc niepowtarzalne kompozycje, a tym samym dając starym i niepotrzebnym rzeczom drugie życie. Pod koniec zajęć powstała mini wystawa, która stała się inspiracją do wymiany skojarzeń na temat stworzonych instalacji. Każdy uczestnik mógł spojrzeć na swoją pracę oczami innych w sposób nieoczywisty, bazujący na abstrakcyjnych opisach.

Warsztaty poprowadzili: artystka, malarka - Anna Merska-Mitan; animatorka czasu wolnego, instruktor - Ilona Feliksiak-Kozerska; pracowik socjalny MGOPS Grójec – Marta Gąsienica-Gronikowska; malarz, rysownik, student Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie - Michał Ekiel.

Dzięki współpracy z Grójeckim Ośrodkiem Kultury uczestnicy mieli możliwość korzystania z sal instytucji kulturalnej. Dziękujemy również za wsparcie drukarni Karlen, która nieodpłatnie przygotowała wydruki rodzinnych zdjęć oraz plakaty, a także Pracowni Artystycznej Anny Merskiej-Mitan za udostepnienie materiałów plastycznych oraz firmie Fextron – animacje dla dzieci za udostępnienie sprzętu animacyjnego oraz za produkcję sit czerpalniczych. Patronat medialny nad projektem objęli: Grojec24.net – portal informacyjny mieszkańców, Jabłonka – gazeta informacyjno-reklamowa, MazowieckaTv – regionalna telewizja internetowa, Życie Grójca – miesięcznik kulturalno-informacyjny.

Fundacja Stacja Relacja

 

 

Projekt "Jak nie my to kto? Rodzinne Niedziele Artystyczne" Fundacji Stacja Relacja realizowany jest dzięki programowi Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A. przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, Powiatu Grójeckiego, Gminy  Grójec, firmy TRANS-MED Dariusz Witkowski, Banku Spółdzielczego w Warce, Biowet Drwalew, Frostico Chłodnia, Prima Group i mieszkańców przekazujących 1 % podatku.

 

 

0
0
0
s2smodern

Odwiedziło nas

Dziś1066
Wczoraj2790

Skąd nas odwiedzasz

  • Adres IP 3.144.31.86
  • Przeglądarka Unknown
  • Wersja
  • System operacyjny Unknown

23-11-24

Twój kalendarz wydarzeń

Listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
DMC Firewall is a Joomla Security extension!