Teatr Klasyki Polskiej zaprasza na „Zemstę” Aleksandra Fredry w Centrum Kultury i Sztuki w Sierniewicach . To wrażliwa i wielowymiarowa interpretacja aktorska jednej z najwybitniejszych polskich komedii w oprawie muzycznej Marcina Pospieszalskiego, wykonywanej na żywo przez Kwartet Dęty Drewniany Teatru Klasyki Polskiej.
Spektakl wystawiony zostanie 10 grudnia (niedziela) o godzinie 17:00. „Zemsta” – obok „Ślubów panieńskich” – najsłynniejsza komedia Aleksandra Fredry od niemal 200 lat żyje w świadomości kolejnych pokoleń́ Polaków. Krytycy pisali, że jest jakby „polonezem granym dźwiękiem słów” i wszyscy zgadzali się co do jednego – to najbardziej polska komedia Fredry.
Sąsiedzki spór Cześnika i Rejenta staje się pretekstem do przedstawienia ludzkich przywar, wyśmiania małostkowości, ale i okazją do przypomnienia, dlaczego na końcu to właśnie zgoda zbuduje na nowo to, co nienawiść́ zniszczyła. Jak to w komedii bywa, tak i w „Zemście” nie mogło zabraknąć́ miłosnej intrygi wymierzonej w młodych zakochanych i knuć́ tzw. średniego pokolenia, czyli prześmiesznego Papkina (w tej roli Łukasz Lewandowski) i apetycznej Podstoliny (Joanna Kwiatkowska-Zduń).
Fredro ma swój niepowtarzany, polski styl, który tak nas dotyka i tak nas śmieszy. Nadaje on rytm i kształt inscenizacji Teatru Klasyki Polskiej. Dzięki niej widzowie przeniosą się̨ do zamku Kamieniec, by przekonać́ się̨, dlaczego tak chętnie budujemy mury miedzy nami i co się̨ stanie, gdy w świecie, w którym zgoda jest podobno niemożliwa, na chwilę zapanuje pokój.
Reżyseria: Michał Chorosiński, obsada: Klara - Monika Pawlicka, Podstolina - Joanna Kwiatkowska-Zduń, Papkin - Łukasz Lewandowski, Cześnik Raptusiewicz - Jarosław Gajewski, Rejent Milczek - Dariusz Kowalski, Dyndalski - Leszek Zduń, Wacław - Mateusz Czwartosz, Mularz - Henryk Gołębiewski, Śmigalski - Paweł Lipnicki.
Bilety w cenie od 55 zł dostępne są na stronie: biletyna.pl
***
Teatr Klasyki Polskiej studiuje i wystawia najwybitniejsze polskie dramaty oraz adaptacje arcydzieł polskiej literatury dawnej, zgodnie z ich literą i duchem, w oparciu o rzetelny warsztat i we współpracy z wybitnymi twórcami teatru. Jedną z form działalności Teatru Klasyki Polskiej są objazdy po kraju oraz zagraniczne tournée, adresowane przede wszystkim do rozsianej po świecie Polonii. Celem działań instytucji jest integracja wspólnot, wzmacnianie ich tożsamości poprzez przypominanie bogactwa melodii polskiego języka, historii i zwyczajów. Teatr Klasyki Polskiej to nowa, wielka szansa dla widzów na kontakt z arcydziełami rodzimej literatury, dla inwestorów i mecenasów – na stworzenie polskiej marki teatralnej o międzynarodowym zasięgu i znaczeniu.