Miłośnicy teatru i kultury będą mieli okazję uczestniczyć w kolejnej odsłonie Festiwalu Fredrowskiego, który po raz pierwszy odbył się w Łazienkach Królewskich i cieszył się ogromną popularnością. Festiwal Fredrowski to trzydniowe święto teatru, przyciągające zarówno lokalną publiczność, jak i gości z różnych zakątków Polski.
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zostaną zaprezentowane trzy wybitne sztuki teatralne Aleksandra Fredry: Dożywocie, Zemsta oraz Śluby panieńskie. Pełnokrwiści bohaterowie, magnetyzm serc, spory sąsiedzkie i misterne knowania. To wszystko i jeszcze więcej czeka na Państwa podczas festiwalu w wykonaniu Teatru Klasyki Polskiej.
Dożywocie w reżyserii Michała Chorosińskiego to znakomity dowód na to, że klasyka nie tylko przetrwała próbę czasu, ale także nadal potrafi bawić i poruszać. Sztuka w sposób arcykomiczny ukazuje pozbawiony skrupułów, pełen chciwości świat, w którym, aby pozbyć się długów, ojciec jest w stanie sprzedać nawet własną córkę. Utwór, mimo XIX-wiecznego anturażu, pozostaje komedią żywą. Niezależnie od zmian, które przynosi upływający czas, problemy głównych bohaterów pozostają aktualne dla współczesnego odbiorcy.
Zemsta – najsłynniejsza komedia Fredry od niemal 200 lat żyje w świadomości wielu pokoleń Polaków. Krytycy pisali, że jest jakby „polonezem granym dźwiękiem słów” i wszyscy zgadzali się co do jednego – to najbardziej polska komedia Fredry. Adaptacja Chorosińskiego, zachowuje ducha oryginału, a jednocześnie przypomina nam, że wiele z opisanych w komedii sytuacji znajduje odzwierciedlenie w dzisiejszych czasach. To inteligentna satyra, która skłania do rozważań nad ludzką naturą i konsekwencjami naszych działań.
Śluby panieńskie w reżyserii Lidii Sadowej to jedyna taka komedia, która nigdy się nie znudzi. Ponadczasowa, napisana prawie dwieście lat temu, a jakby dzisiaj, najpóźniej wczoraj. Swoją aktualność zawdzięcza uniwersalnemu tematowi, który podejmuje – miłości. Zabawna i wciąż niezwykle trafna opowieść o odwiecznej wojnie płci, w której wszystkie chwyty są dozwolone. Ukazuje stałość ludzkich zachowań w obliczu porywów serca. Mimo, że napisana wierszem, to lekka. Dla romantyków i romantyczek i dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że nimi są.
Festiwal Fredrowski w Siedlcach, oprócz dostarczenia widzom doskonałej rozrywki, ma również na celu promowanie dziedzictwa kulturowego Polski oraz zachęcanie do lektury i zrozumienia klasyki literatury. Organizatorom zależy ponadto, aby przybliżyć publiczności twórczość Aleksandra Fredry i kontekst historyczny, w jakim powstawały jego dzieła.
Bilety oraz szczegółowe informacje są dostępne na stronach:
https://biletyna.pl/event/view/id/407490